Pasirinkite laiko juostą:
Pasirinkti

Kortų žaidimas Maumas

MAUMAS


Šį žaidimą gali žaisti 2 ir daugiau žaidėjų. Žaidimui vartojama 36 kortų mal- ka (nuo tūzo iki šešakės), tačiau, kai žaidžia daugiau kaip 5 žaidėjai, reikia 2 to- kių malkų talijos. Kortos rangų eilės neturi, tačiau kai kurios iš jų turi ypatingą reikšmę.


Pirmasis dalytojas išrenkamas burtais, kitą kartą dalija jo kairysis kaimynas. Žaidėjai iš anksto susitaria, po kiek kortų jie turi gauti dalijimo metu - po 5, 6, 7 ar 8. Užversti kortų likčiai padedami vidury stalo.


Pirmas kortą leidžia kairysis dalytojo kaimynas. Jis padeda ant stalo bet ko- kią kortą, pavyzdžiui būgnų devynakę. Tolesnis žaidėjas ant šios kortos turi dėti tos pačios spalvos arba to paties rango kortą. Taigi ant būgnų devynakės jis gali dėti bet kurio rango būgną arba bet kurios spalvos devynakę. Kai žaidėjas nega- li arba nenori dėti kortos, jis privalo pasiimti vieną kortą iš likčių. Kadangi žaidi- mo tikslas yra kuo greičiau atsikratyti rankose turimų kortų, vargu ar kas dažnai atsisakys padėti kortą ir norės dar vieną pasiimti. Tačiau kartais prisieina prilai- kyti kokią nors kortą ir padėti ją tik patogiu momentu.


Žaidimo metu šūsnis, į kurią dedamos kortos, vis didėja, o kortų likčiai - mažėja. Kai likčiai pasibaigia, nuo šūsnies nuimama viršutinė korta ir padedama šalia jos (ant jos toliau bus dedamos kortos), o visa kita dalis apverčiama ir to- liau vartojama kaip nauji likčiai.


Kai kuris nors žaidėjas ant šūsnies padeda tūzą, jo kairysis kaimynas savo eilę turi praleisti - jis negali dėti kortos, bet imti kortą iš likčių jam irgi nereikia. Žaidėjas, kuris į šūsnį padėjo šešakę, gali dėti dar vieną kortą, kitaip tariant po šešakės visi kiti žaidėjai savo eilę turi praleisti. Žinoma, ant šešakės jis gali dė- ti tik šešakę (tada ir vėl galės dėti kortą) arba tos pačios spalvos kito rango kor-


tą.


Jeigu žaidėjas ant šūsnies padeda septynakę, po jo einantis žaidėjas ne tik negali dėti į šūsnį savo kortos, bet dar turi paimti dvi kortas iš likčių. Tačiau šitos sankcijos jis gali išvengti, jeigu pats ant septynakės uždės savo septynakę. Tokiu atveju tolesnis žaidėjas taip pat negali dėti į šūsnį savo kortos, o be to iš likčių jis turi pasiimti jau 4 kortas, jeigu negali atsipirkti septynake. Kartais pasitaiko, kad keturi žaidėjai iš eilės deda po septynakę, o penktasis žaidėjas iš likčių tada turi pasiimti net 8 kortas.


Bet kurios spalvos berniuką galima dėti ant bet kurios spalvos ir bet kokio rango kortos, žinomas, išskyrus tuos atvejus, kai reikia praleisti ėjimą dėl to, kad ankstesnis žaidėjas padėjo tūzą arba septynakę. Vadinasi, berniukai yra lyg ir sa-


votiški koziriai.


Be to, dėdamas berniuką, žaidėjas gali paskelbti kitą jo spalvą. Pavyzdžiui, vienas žaidėjas padėjo kryžių karalių, o po jo einantis žaidėjas neturi nei kryžių spalvos kortos, nei karaliaus. Todėl jis deda būgnų berniuką ir sako: "Pikas". To- lesnis žaidėjas ant šitos kortos gali dėti tik bet kokio rango piką arba bet kokios spalvos berniuką. Dėdamas berniuką, jis vėl gali paskelbti kitokią jo spalvą (ta- čiau tai nėra privaloma).


Žaidimą galima paįvairinti prievole pranešti, kad rankose liko paskutinė korta. Kai kuris nors žaidėjas padeda priešpaskutinę kortą, jis turi tučtuojau pa- skelbti: "Paskutinė!" Jeigu jis tai padaro tik tada, kai po jo einantis žaidėjas jau padėjo kortą, skelbimas negalioja. Paskutinę kortą pamiršęs paskelbti ar pavė- luotai paskelbęs žaidėjas, atėjus jo eilei žaisti, negali baigti žaidimo. Nors jis ir padėtų paskutinę kortą, tačiau vis tiek turėtų pasiimti vieną iš likčių ir žaisti to- liau (jei rankose laiko tik tą vieną paimtąją kortą, turi nors šį kartą nepamiršti paskelbti).


Žaidėjas, užbaigęs savo kortas, taria:"Mau!", o visi kiti žaidėjai tada žaidi- mą nutraukia. Tačiau, jei paskutinė į šūsnį padėta korta yra septynakė, po to ei- nantis žaidėjas dar gali padėti savo septynakę, o jos neturėdamas - privalo paim- ti iš likčių 2 kortas. Tas žaidėjas, kuris pirmas neturi septynakės, už kiekvieną ga- le padėtą septynakę turi paimti iš likčių po 2 kortas. Ir tik tada žaidimas bus vi- siškai baigtas.


Už rankose likusias kortas skiriami tokie minusiniai taškai:


už damą 3


už karalių 4


už šešakę 6


už septynakę 7


už aštuonakę  8 

už devynakę 9


už dešimtakę 10


už tūzą 11


už berniuką (išskyrus čirvų) 20


už čirvų berniuką 30


Kai kuris nors žaidėjas užbaigia žaidimą bet kurios spalvos berniuku, jis taria: "Maumau!". Tuomet kitiems žaidėjams skaičiuojami dvigubai didesni baudos taškai.


Partija baigiama, kai kuris nors žaidėjas surenka sutartą minusinių taškų skaičių, pavyzdžiui, 300. Jis yra pralaimėtojas. Kas turi mažiausia minusinių taškų- yra laimėtojas.


Kad būtų lengviau susumuoti rezultatus, jaunesnio amžiaus žaidėjai minu- sinius taškus gali skaičiuoti paprasčiau: už kiekvieną rankose likusią kortą - po 1 tašką, už kiekvieną berniuką - po 3 taškus. Partija baigiama, kai kuris nors žaidė- jas surenka, pavyzdžiui, 30 minusinių taškų.

Daugiau apie Kortų žaidimai